Home » SEG

SEG

Society of Exploration Geophysicsts (SEG)

Znane również jako The international society of applied geophysics to międzynarodowa organizacja  non profit, zrzeszająca geofizyków. Liczba członków przewyższa obecnie 30000 i tworzona jest przez  specjalistów z ponad 130 krajów. Nadrzędnym celem SEG’u jest promowanie geofizyki jako nauki oraz rozwijanie geofizyki poszukiwawczej.

Historia

Przyczyną powstania jak i motorem napędowym do rozwoju przez wiele lat pozostawały węglowodory. Obecnie, poruszane są również kwestie poszukiwania złóż, archeologii, monitoringu środowiska czy zastosowań geofizyki do prac inżynierskich. Wszystko zaczęło się w 1930 roku w Stanach Zjednoczonych. 11 marca 29 mężczyzn i jedna kobieta w klubie uniwersytetu w Houston stworzyli ‘Society of Economic Geophysicists’. Po ponad 2 miesiącach, 20 maja przyjęto konstytucję i regulamin towarzystwa. Rok 1931 przynosi zmianę nazwy na ‘Society of Petroleum Geophysicists (SPG)’ i pierwszą konwencję, razem z AAPG.

W 1932 roku AAPG pochłania SEG i tworzy z niego ‘Division of Geophysics of the AAPG’. Taka współpraca trwa do 1955 roku kiedy to odbywa się ostatnia wspólna konferencja, jednocześnie z okazji 25-lecia SEG odbywa się ich pierwsze niezależne spotkanie. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na myśl przyświecającą twórcom, jak uznali:

„The use of geophysical technology for petroleum exploration had matured to the point that a professional society was needed in order to facilitate the transfer of technical knowledge.”

Profity z członkostwa

Członkostwo daje dostęp do olbrzymiej ilości artykułów geofizycznych, abstraktów, książek i innych publikacji. Wszystko to jest zebrane w jednym miejscu i funkcjonuje jako SEG Digital Library.

SEG publikuje dwie gazety dla swoich członków: The Leading Edge i Geophysics. Ta pierwsza, ukazująca się co miesiąc, obejmuje wszystkie aspekty geofizyki i przedstawia je w sposób dostępny dla szerokiego grona czytelników. Poza rzetelnymi artykułami w każdym numerze znajduje się część nienaukowa. Druga gazeta, ukazuje się co dwa miesiące i publikowane są w niej najnowsze, najważniejsze odkrycia z dziedziny geofizyki. W odróżnieniu od TLE każdy numer ma stałe elementy bez geofizycznego tematu przewodniego. Obie gazety dostępne są dla członków chapteru on-line.