Home » Aktualności » Geosfera 2016 – podsumowanie

Geosfera 2016 – podsumowanie

IX edycja Ogólnopolskich Warsztatów Geofizycznych „Geosfera” odbyła się w dniach 14-16 kwietnia 2016 roku w Gdyni i okolicach. Wydarzenie zorganizowane przez studentów KN Geofon we współpracy z SKN Geologów z Uniwersytetu Gdańskiego zgromadziło 100 uczestników – studentów geologii, geofizyki i nauk pokrewnych z największych uczelni w Polsce. Przez trzy dni korzystaliśmy z gościnności Instytutu Morskiego w Gdyni, którego siedziba była głównym miejscem przeprowadzanych warsztatów.Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Każdy dzień wypełniony był po brzegi różnymi formami zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności praktycznych.

Plan pierwszego dnia zakładał oficjalne otwarcie konferencji, w tym zaprezentowanie sponsorów wydarzenia: EAGE, AAPG, GeoTalent – Program Edukacyjny PGNiG, LOTOS, Fundacja Rozwoju Studentów, Interoceanmetal, Instytut Morski w Gdańsku oraz Mewo. Następnie przedstawiciele Instytutu Morskiego zaprezentowali wykład wprowadzający uczestników w tematykę pomiarów morskich i oceanografii.

Pierwszy dzień był jednak w dużej mierze poświęcony zagadnieniom praktycznym.
Uczestnicy w małych grupach mieli okazję zaznajomić się ze sprzętem geofizycznym, przeprowadzając pomiary magnetometryczne oraz georadarowe na plaży. W terenie odbył się także wykład z geologii, można było z bliska zbadać odsłonięcie na klifie.

Drugi dzień podzielony był na dwie części. Czas do przerwy obiadowej przeznaczono na spotkania z firmami branżowymi. Firmy LOTOS, IOM oraz Instytut Morski zaprezentowały swoje najciekawsze projekty. Dodatkową atrakcją-niespodzianką dla uczestników była wizyta dwóch reprezentantek Polski w piłce ręcznej, które opowiedziały o swojej wewnętrznej motywacji i pokonywaniu trudności na drodze do sukcesu. Był też czas na pamiątkowe zdjęcia i autografy.

Część popołudniowa wymagała już od uczestników wzmożonej pracy umysłu, gdyż w niewielkich grupach przeprowadzono całą serię warsztatów: analiza mikroopornościowych obrazów z geofizyki otworowej, ocena jakości danych w interpretacji sejsmicznej, charakterystyka basenów naftowych oraz przetwarzanie danych georadarowych – każdy znalazł coś dla siebie. Późnym wieczorem przeprowadzono jeszcze gry integracyjne: geoquiz oraz kalambury, w obu konkurencjach przodowały zawsze drużyny z AGH :)

Ostatni dzień to tradycyjna już sesja referatowo-posterowa, jak zawsze prezentująca wysoki poziom merytoryczny. Wybranie najlepszych prac spośród 12 referatów oraz 9 posterów było dużym wyzwaniem dla komisji. Ostatecznie wyróżniono następujące prezentacje:

I miejsce: Mikołaj Skorupa, Michał Wcisło (AGH) – Lokalizacja starorzeczy za pomocą metod geofizycznych i korelacja wyników z mapami historycznymi

II miejsce: Tomasz Siwek, Michał Walter (AGH) – Mineralogia i fizyka ciała stałego: badanie przyczyny anomalii magnetycznej andezytów na górze Wdżar

III miejsce: Kajetan Chrapkiewicz (UW) – Jednoczesna inwersja krzywych dyspersji fal powierzchniowych oraz funkcji odbioru

Najlepszy poster: Róża Bartolewska (AGH), Tomasz Gonet (UW) – Badanie własności magnetycznych skał kompleksu Vestgotabreen (zachodni Svalbard)

Opinie uczestników o Geosferze były w przeważającej części bardzo pozytywne. Atutem IX edycji była dla wielu lokalizacja, a także dobór tematyczny warsztatów. Uczestnicy docenili także wzorową organizację i komunikatywność studentów KN Geofon.

Wszystkim organizatorom, prowadzącym warsztaty oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia podczas kolejnej edycji!